u
Co si přestavujete pod pojmem UFO?
mimozemšťany
 6855
neznámé přírodní jevy
 4024
vetšinou omyly v pozorování známých jevů
 3269
nevím co se za tím skrývá
 3340

 Projekt ZÁŘE |  Kontakt |  Odkazy |  Napsat článek |  Imagine |  Chat Rozdávaly se Bludné balvany českých skeptiků
 
v kategorii Press
Český spolek skeptiků Sisyfos nelze v mediální scéně přehlédnout. Složen převážně z řad vědců si dal za cíl potírat takzvanou pavědu a bránit matení veřejnosti nejrůznějšími šarlatány a podvodníky. Ušlechtilý cíl, nebo novodobá inkvizice?

Spolek Sisyfos uděloval své ceny za matení veřejnosti pro rok 2006, nazvané Bludné balvany. Mezi „oceněné“ se dostala např. firma Wigopol s jakýmsi vysoušečem, který nevysušuje (ale pořídilo si jej Národní divadlo),  jakýsi podivín prodávající skleněnou nálevku která z vlastních slin vytvoří báječný lék na všechno , či další expert aplikující jasnovidnou metodu historického bádání.

Cenu Bludný balvan dostal ale i švýcarský badatel a spisovatel Erich von Däniken, dokonce zlatý,  a to za „matení veřejnosti v oblasti historie, archeologie, medicíny, kosmonautiky a dalších oborů, a zejména za grandiózní nedůvěru ke schopnostem předků.“  Zlaté ocenění také dostal vědeckopopulární časopis Vesmír za mimořádně zdařilou propagaci nevědeckého myšlení.

Je snad Däniken podvodník? Mate snad úmyslně českou veřejnost se zištnými záměry? Inu svými knihami si vydělal opravdu hodně peněz, skoro se zdá, že právě to je mnoha jeho kritikům nejvíce trnem v oku. Někteří novináři neváhají dokonce použít termín zkrachovalý hoteliér, kterým ho častovalo Rudé právo před mnoha lety. Je tedy nemravné napsat velmi úspěšné knihy a vydělat si tak peníze?

Däniken se netváří jako vědec, je to amatérský badatel. Neodmítá vědecké metody a při svém zkoumání se velmi často obrací na vědecké odborníky z různých oborů. Na rozdíl od svých kritiků všechna místa, o nichž píše, skutečně navštívil a to nejednou. A že vytahuje na světlo světa nálezy u nichž nemáme příslušné vysvětlení nebo nezapadají do naší představy o naší historii? A předkládá hypotézy, které sice nejsou dnes prokazatelné, ale také se obtížně vyvrací? Däniken sám uznává, že se v několika případech mýlil a v jednotlivostech docházel k chybným závěrům. Hlavní myšlenka jeho hypotéz, že naše historie byla ovlivněna mimozemskou návštěvou, však vyvrácena nebyla. Snad proto se v boji proti znepokojujícím otázkám mnozí dopouští dezinformací. Například prý Däniken tvrdí, že mimozemšťané postavili sochy na Velikonočním ostrově nebo kreslili kresby na planině Nazca. Mnohokrát opakovaná lež se dostala do sdělovacích prostředků, kde už žije svým životem. Jenže Däniken nic takového nikdy neřekl. Podle něj jde pouze o jev zvaný „cargo kult“, kdy domorodci pouze neuměle napodobují to, co viděli u svých bohů, tedy mimozemšťanů.

Jsou tedy ocenění Sisyfa objektivním zhodnocením osob a organizací škodících naší společnosti?  Spíše se zdá, že objektivnost se z těchto hodnocení už dávno vytratila a jde alespoň částečně o jakýsi sebezáchovný boj o „čistotu“ vědy. Největším nepřítelem už nejsou obyčejní podvodníci a šarlatáni, nýbrž nositelé netradičních názorů, kteří by mohli provokovat k odchýlení se od té „jediné a správné vědy“. Jistě věda je svázána mnoha pevnými pravidly, díky nimž může fungovat jako velmi účinný nástroj poznání. Je však nástrojem jediným? Skeptici tvrdí, že věda a poznání jsou jedno. Je to poněkud zvláštní, když si uvědomíme, že předsedou spolku je věřící člověk RNDr. Grygar. Není náhodou víra také určitým způsobem poznání?

S bojem proti šarlatánství a podvodníkům lze jen vřele souhlasit. Podle mého názoru by v tomto možná měli více konat samotní záhadologové. Ale činnost českých skeptiků svými oceněními v tomto koná spíše medvědí službu.

 

Odkazy:

iDnes

Aktuálně

Sisyfos

  Vladimír Šiška
Komentářů ke článku:

Informace uvedené na těchto stránkách podléhají autorskému zákonu. Viz copyright.
(c) Petr Dědič Programoval: Licho Design: Elrond